Medytacje na temat życia

„Sumo, który nie mógł przytyć”, bo tak brzmi oryginalny tytuł książki Erica Emmanuela Schmitta – francuskiego powieściopisarza, a przede wszystkim filozofa, to opowieść pełna wskazówek, instrukcji na przewartościowanie swoich  życiowych przekonań i poglądów.

Głównego bohatera poznajemy jako piętnastoletniego chłopca, wątłego,  odizolowanego, tułającego się po ulicach Tokio, którego jedynym utrzymaniem jest sprzedaż tandetnych, mało jakościowych przedmiotów. Egzystencja chłopca to przede wszystkim unikanie kontaktów z ludźmi, co sam tłumaczy alergią objawiającą się wstrętem do wszystkiego.

Zapasy z życiem

W przypływie chwili nasz bohater podejmuje życiową decyzję, która odmieni jego świat. Rozpoczyna naukę sumo pod okiem mistrza, który staje się także jego mentorem i nauczycielem nie tylko w sporcie. 

Sumo to siła, szybkość, spryt i instynkt. Czy chłopiec, który „myśli za dużo i za mało, bo nie myśli samodzielnie” zdoła się tego nauczyć? Czy uda mu się pokonać swoje słabości?

Opowiadanie daje ważną lekcję życia. Uczy, że „celem nie jest koniec drogi, tylko poruszanie się naprzód”.

„Zapasy z życiem”, czyli walka z samym sobą, ze swoimi niemocami to historia o tym jak akceptacja siebie i umiejętność kontroli nad swoim ciałem i umysłem prowadzi do odzyskania radości z życia.

One comment on “Medytacje na temat życia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s