Krakowianka na skalę światową – Helena Rubinstein

Twórczyni marki kosmetycznej znanej na całym świecie, Madame, uważana za jedną z najbogatszych kobiet w historii świata, okrzyknięta cesarzową piękna,  symbol kosmetycznego imperium – Helena Rubinstein.

helena-rubinstein logo

Przyjrzyjmy się bliżej drodze, która zaprowadziła madame Rubinstein na sam szczyt.

Mała Chaja przyszła na świat w biednej rodzinie żydowskiej w małym domu na Kazimierzu. Najstarsza spośród ośmiorga rodzeństwa, wobec której ojciec miał bardzo ambitne plany związane z wykształceniem, a które finalnie skończyły się fiaskiem doprowadziły do spięcia z pierworodną.  Na kolejny konflikt nie trzeba było czekać długo. Chaja sprzeciwiając się woli ojca co do jej ożenku musiała opuścić dom rodzinny.

Chaja przeniosła się do swojej ciotki, gdzie mieszkała rok. W tym czasie nawiązała kontakt ze swoim australijskim wujem, który widząc w młodej Rubinstein opiekunkę dla swoich dzieci nie ma nic przeciwko by krewna zamieszkała u niego. Chaja postanawia zmienić nie tylko swój los ale także swoje imię i zostaje Heleną.

Matka przed wyjazdem Heleny daje jej słoiczek kremu, który powstał według receptury węgierskiego chemika osiadłego w Krakowie. Helena po dotarciu do wuja oprócz sprawowania opieki nad jego dziećmi pomaga miejscowemu aptekarzowi przygotowując maści i mieszanki ziołowe. Prowadzi różnorodne eksperymenty, rodzą się nowe pomysły kosmetyczne, które okazują się bardzo dochodowe.

helena

Helena chroniąc się przed gorącym słońcem smarowała policzki kremem przywiezionym z rodzinnego kraju, dzięki czemu jej twarz była piękna i stała się powodem zazdrości miejscowych pań, a specyfik – obiektem pożądania. Matka więc dostarczała krem córce, a ta sprzedawała go w australijskim Coleraine.

Po trzech latach postanowiła opuścić wuja i poświęcić się swojej pasji tworzenia piękna, a ponieważ dostawy specyfiku z Polski trwały zbyt długo zdobyła jego recepturę i sama zaczęła produkcję. Zamówieniom na krem nie była w stanie sprostać dlatego też z Polski na pomoc przyjechał jej doktor Lykulski.

W 1902 roku Helena otwiera w Melburne gabinet „Valaze” gdzie udziela porad kosmetycznych klientkom i osobiście przeprowadza zabiegi.  Kolejne lata to ciężka praca Rubinstein – opracowuje nowe receptury, powstają kremy na dzień i na noc, pierwsza maseczka przeciwtrądzikowa („Czarna maść”), płyny ściągające i toniki („Zielona Woda” i „Szczypiąca Woda”).

W 1905 roku sprowadza do siebie jedną z sióstr aby ta pomogła jej w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Podróżuje także po Europie w celu szukania inspiracji do pracy. Firmę buduje na przekonaniu, że niektóre kobiety nie kupują niczego co jest zbyt tanie. Stawia na rzeczy drogie i luksusowe nie tylko w biznesie ale także w życiu.

W 1907 roku wychodzi za mąż za dziennikarza i podróżnika. Mąż wspiera działalność żony pisząc artykuły o kosmetykach Heleny, dzięki temu pomaga tworzyć wizerunek firmy i nakłania ją by otworzyła kolejny instytut piękna w Londynie, gdzie angielska arystokracja szybko doceniła Helenę za jej zamiłowanie do luksusu, wielkie aspiracje towarzyskie, inteligencję i pracowitość. Londyńskim instytutem kierowała druga siostra Heleny, zaś sama Rubinstein pracowała w Paryżu. Jej pobyt we Francji sprzyjał rozwijaniu się drugiej pasji Heleny – sztuce, co wprowadziło rewolucję do sztuki makijażu.

madame helena

W 1914 roku Helena wraz z rodziną przenosi się za ocean, gdzie po roku otwiera salon piękności w Nowym Jorku, potem w Chicago, Bostonie i San Francisco. Doskonała intuicja i żyłka do handlu Heleny dała się zauważyć w sposobie sprzedaży i reklamy produktów. Personel autoryzowanych sklepów zajmujących się handlem kosmetyków marki HR musiał przejść szkolenie u Madame w zakresie racjonalnego żywienia, pielęgnacji skóry i doboru stroju.

W 1917 roku Helena rozstała się z mężem i przez prawie 20 lat byli w separacji (oficjalny rozwód odbył się w 1936 roku). W 1928 roku w obliczu kryzysu w Stanach Zjednoczonych Helena sprzedała wszystkie akcje swojej amerykańskiej filii nowojorskiemu bankierowi  i wróciła do Europy. Rok później po krachu na giełdzie w Nowym Jorku akcje odkupiła za kwotę cztery razy mniejszą.

Helena Rubinstein staje się królową na europejskim rynku kosmetycznym, salony w zawrotnym tempie otwierają się w Paryżu, Mediolanie, Wiedniu. Wybuch drugiej wojny światowej nie przerwał pasma sukcesów Rubinstein, która ponownie przeniosła się do Stanów Zjednoczonych już jako małżonka młodszego od siebie gruzińskiego księcia.

Po 1945 roku postanowiła odbudować swoje europejskie imperium. Była jak w twórczym transie, wierzyła, że wypełnia swoją życiową misję. W 1950 roku jej koncern liczył 154 fabryki i 32 instytuty urody na całym świecie. Trzy lata później powołała fundację na rzecz praw i dobrobytu kobiet, która przyznawała fundusze na kształcenie kobiet i dla organizacji prowadzących badania medyczne. Fundacja działa do dziś także jako hołd dla założycielki. W 955 roku umiera jej mąż, po którym koi żałobę ciężko pracując. Promuje swoje nowe wynalazki, podróżuje po Japonii, Hongkongu i Australii, bierze udział w konferencjach, pokazach mody, podpisuje nowe kontrakty, prowadzi rozmowy handlowe.

Do końca życia kierowała swoją firmą i to właśnie w biurze dostała wylewu, zmarła 1 kwietnia 1965 roku w szpitalu mając 95 lat. Przeżyła swoich dwóch synów. Po śmierci Heleny Rubinstein jej majątek szacowano na około 100 milionów dolarów. Fortunę rozdzieliła głównie między najbliższą rodzinę, znajomych, współpracowników i służbę. Zapobiegliwie utworzyła rodzinny zarząd powierniczy  i nikt nie dostał gotówki. W taki właśnie sposób zmusiła wszystkich do dalszej pracy, którą uważała za najważniejsze posłannictwo w życiu człowieka.

W 1974 roku spadkobiercy sprzedali markę HR spółce Colgate Palmolive, a w latach 1984-1988 firmę przejął francuski koncern L’Oreal. Do dzisiaj nazwa „Helena Rubinstein” jest synonimem kosmetyków najwyższej jakości.

Informacje zaczerpnęłam z „Helena Rubinstein. Wielka Madame z wielkimi pieniędzmi”, w: „Dobre Rady. Biografie”, nr 2/2012, s. 4-13.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s